FUE - Przeszczep włosów
FUE – Przeszczep włosów – leczenie łysienia
Przeszczep włosów już od wielu lat jest zabiegiem z powodzeniem wykorzystywanym jako najskuteczniejsza metoda walki z łysieniem. Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny polegający na precyzyjnym uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach wyłysienia lub znacznego przerzedzenia. Liczba wykonywanych tego typu zabiegów stale rośnie. Przykładowo w 2014r. na całym świcie wykonano około 1 miliona zabiegów przeszczepu włosów. Dla porównania dwa lata później, w roku 2016, przeprowadzono ponad 1,8 miliona takich zabiegów.
Skąd tak znaczący wzrost zainteresowania tego typu zabiegami?
Dzięki innowacyjnej i małoinwazyjnej metodzie FUE.
Przeszczep włosów metodą FUE (ang. Follicular Units Extraction) polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych. W przeciwieństwie do klasycznych metod transplantacji w przypadku FUE nie ma konieczności wycinania fragmentu skóry najczęściej z okolicy potylicy, czyli głównego miejsca pobierania mieszków. Mieszki można pozyskiwać także z klatki piersiowej, brody oraz kończyn dolnych. W miejscu pobrania mieszka włosowego, pozostaje mikroskopijna blizna, która jest niewidoczna gołym okiem.
Wskazania do przeszczepu włosów metodą FUE
Zabieg polecany jest osobom, którym zależy aby uniknąć powstania szpecących blizn na obszarach, z których pobiera się mieszki włosowe. Niekwestionowaną zaletą zabiegu jest małoinwazyjność oraz krótki czas rekonwalescencji.
Zabieg wykonuje się w następujących przypadkach:
- Łysienie androgenowe
- Łysienie bliznowaciejące
- Łysienie pourazowe
- Łysienie po oparzeniach
- Blizny
- Ubytki owłosienia w okolicy brwi, wąsów, brody
- Ubytki owłosienia okolicy łonowej
Przeciwwskazania do przeszczepu włosów metodą FUE
- Zaawansowana cukrzyca
- Nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
- Choroby zapalne skóry głowy
- Łysienie plackowate
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Uczulenie na środki znieczulające
- Choroba nowotworowa
Przygotowanie do zabiegu
Pacjent powinien wykonać kilka niezbędnych badań laboratoryjnych przed zabiegiem: morfologia krwi, wskaźniki krzepnięcia APTT i INR, stężenie glukozy na czczo, badania w kierunku chorób zakaźnych (HBS, HCV, HIV).
Ponadto zaleca się zaprzestanie picia alkoholu co najmniej 3 dni przed zabiegiem oraz nie stosowanie aspiryny i leków przeciwzapalnych przez 10 dni poprzedzających zabieg.
W dniu zabiegu
Należy umyć włosy szamponem jak zwykle i nie nakładać żadnych dodatkowych kosmetyków takich jak lakier do włosów, żel lub pianki do włosów. Wskazane jest zjedzenie lekkiego śniadania z rana oraz zażycie leków przyjmowanych na co dzień. Ze względu na długi czas trwania zabiegu zaleca się wygodne ubranie sportowe niekrępujące ruchów.
Przebieg zabiegu
O tym jak będzie przebiegał zabieg pacjent zostaje dokładnie poinformowany podczas wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. W trakcie tego spotkania określa się obszar, z którego możliwe jest pobranie mieszków włosowych (obszar dawczy) oraz miejsce implantowania przeszczepu (obszar biorczy). Tuż przed zabiegiem włosy w obszarze dawczym są golone na długość 1 mm. Podczas pobierania mieszków włosowych pacjent ułożony jest w pozycji leżenia na brzuchu. Drugi etap zabiegu (implantacja mieszków włosowych) przeprowadzany jest w pozycji siedzącej. Po zabiegu zakładany jest opatrunek zabezpieczający miejsce, z którego pobierane były mieszki.
Przeszczep włosów FUE jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest zabiegiem długotrwałym – w zależności od ilości pobranych graftów trwa 4-8 godzin.
Zalecenia po zabiegu
Czas na rekonwalescencję po zabiegu jest bardzo krótki. Obszar dawczy całkowicie goi się zazwyczaj w ciągu 1go tygodnia, a odrastające włosy ułatwiają ukrycie malutkich blizn. W pierwszych dniach po zabiegu trzeba zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić przeszczepionych włosów poprzez nadmierne potarcie czy ucisk. Nie należy przejmować się obrzękiem czoła, który może wystąpić jako efekt podania miejscowych środków znieczulających. Obrzęk zazwyczaj utrzymuje się do 1go tygodnia, po czym ustępuje samoistnie, nie pozostawiając żadnych śladów. Pierwsze mycie głowy szamponem można wykonać po 5 dniach od zabiegu. Do tego czasu należy systematycznie przemywać skórę solą fizjologiczną co 2-4 godziny. Niewielkie strupki pokrywające przeszczepione miejsca odpadają w przeciągu tygodnia. Jest rzeczą całkowicie naturalną, że w ciągu dwóch tygodni od zabiegu przeszczepione włosy wypadają, a w ich miejsce wyrastają nowe. U poszczególnych pacjentów – w różnym czasie. U niektórych osób odrost nowych włosów widoczny jest już po 3 miesiącach, a u innych – dopiero po roku. Ostatecznie efekt należy oceniać po 12 miesiącach od zabiegu.
Zalecenia w czasie 1-5 dni po zabiegu
Zaleca się systematyczne przemywanie obszaru wszczepionych włosów solą fizjologiczną co 2-4 godziny. Należy unikać aktywności fizycznej i wysiłku. Wskazane jest unikanie miejsc, w których istnieje zwiększone ryzyko infekcji skóry głowy (np. basen, sauna).
Zalecenia w czasie 6-21 dni po zabiegu
Można rozpocząć mycie głowy delikatnym szamponem o pH 5,5 – 5,8. Strumień wody używany do mycia obszaru przeszczepionych włosów nie powinien być zbyt mocny. Można rozpocząć aktywność fizyczną o niskiej intensywności (np. marsz).
Zalecenia po 21 dniach po zabiegu
Skórę głowy i włosy można myć i pielęgnować dowolną metodą, tak jak przed zabiegiem. Dozwolona jest aktywność fizyczna o wysokiej intensywności.
Popularne zabiegi
Body-jet
Przeszczep tłuszczu Body-jet
Labioplastyka
psychiczny i fizyczny
Znamiona
i zmian skórnych
Operacje
przepuklin
siatki lub bez
Operacje
laparoskopowe
żółciowego